Péče o naše výrobky

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O NAŠE VÝROBKY?

U všech výrobků dbejte především pokynů uvedených na všitých etiketách. Před prvním použitím doporučujeme výrobky z hygienických důvodů vyprat dle pokynů na všitých etiketách, s použitím odpovídajícího pracího prostředku tak, aby došlo k řádnému odeprání zbytkových barev a nečistot (jemného textilního prachu) z výroby. Bílé zboží perte odděleně od barevného, tmavé odstíny pak samostatně. V případě, že perete froté zboží společně se zbožím s našitým suchým zipem či zipovým uzávěrem, dbejte, aby tyto uzávěry byly vždy pečlivě UZAVŘENY! Na následujícím obrázku najdete vysvětlení jednotlivých symbolů, které se na etiketách mohou objevit:

 

 

 

POVLEČENÍ

Díky aplikovaným úpravám a kvalitním barvám je naše povlečení měkké a pestré. Aby mu tyto vlastnosti vydržely co nejdéle, doporučujeme pečlivě dbát pokynů uvedených na všitých etiketách, především produkt nebělit a nepoužívat jiné chemické čištění. V bubnu sušičky a při žehlení může rovněž dojít k poškození látky – není-li uvedeno jinak, doporučujeme sušit v závěsu a žehlit při střední teplotě (150st.C). Používejte prášek na jemné a zároveň barevné prádlo, barvy zůstanou zachovány a předejdete možnému poškození materiálu nevhodným pracím prostředkem. Pro prodloužení životnosti perte povlečení naruby se zapnutým zipovým uzávěrem.

VÝROBKY S TISKEM

Podobně jako povlečení i tištěné zboží (utěrky, ubrusy, ubrousek a běhouny) jsou vyrobeny z 100% přírodních materiálů a potištěny originálními desény s využitím velmi kvalitních barev. Aby ideální vlastnosti těchto produktů vydržely co nejdéle, doporučujeme pečlivě dbát pokynů uvedených na všitých etiketách, především produkt nebělit a nepoužívat jiné chemické čištění. Bubnovou sušičku použijte dle symbolů uvedených na všité etiketě. Používejte vhodný prášek na barevné prádlo, barvy zůstanou zachovány a předejdete možnému poškození materiálu nevhodným pracím prostředkem.

HLADKÉ ZBOŽÍ (NIKOLIV FROTÉ)

Hladké produkty (utěrky, pracovní ručníky nebo hladké ručníky, plátna) jsou vyrobeny z 100% přírodních materiálů. K zachování původních vlastností dbejte především pokynů uvedených na všitých etiketách. Používejte odpovídající prací prostředky. Bílé zboží perte odděleně od barevného, tmavé odstíny pak samostatně.

FROTÉ OSUŠKY, RUČNÍKY A ŽUPANY

Jsou vyrobené z přírodních materiálů (bavlna, len nebo bambus) čímž zaručují vysokou kvalitu a dlouhou životnost výrobků. Přitom je údržba opravdu snadná – perte standardním programem při teplotě 40-60°C, pokud není uvedeno jinak. Používejte vhodný prací prostředek a v žádném případě je nebělte ani jinak chemicky nečistěte. Sušit ručníky a osušky můžete v bubnové sušičce (dle symbolu uvedeného na poutku či etiketě), budou pak nadýchanější a jemnější na dotek. Pro udržení savosti doporučujeme nepoužívat aviváž. V případě, že jste prádlo po vyprání zapomněli vyndat z pračky a i po opětovném vyprání je nepříjemně cítit, doporučujeme vyprání v jedlé sodě.

Naše župany se pyšní vysokou kvalitou 100% bavlněného materiálu. Abyste se ze svého županu těšili co nejdéle, dodržujte pečlivě uvedené ošetřovací symboly a používejte vhodný prací prostředek. Sušička dodá Vašemu županu nadýchaný vzhled, bude také příjemnější na dotek. Župany v žádném případě nežehlete, nebělte a chemicky nečistěte.

Tvoření chuchvalců u froté – tvoření chuchvalců je způsobeno uvolněním vláken. Krátké staplové vlákno se odtrhne od dlouhého staplového vlákna a toto se projeví jako malé bavlněné body na Vaší tkanině. Vznik chomáčků může být také vyvolán odíráním, buď mezi různými částmi jednoho textilního produktu nebo mezi vlastním výrobkem a jiným předmětem. Proto se doporučuje naplnit pračku alespoň do poloviny. Když pračka není naplněná úplně, ručníky se více odírají o stěny bubnu pračky, namísto aby na ně ve větší míře působily molekuly vody. Postřižené (různé velur úpravy) tkaniny mají větší tendenci k vytváření chuchvalců než froté smyčkové ručníky. Poté, co je ručník utkán, může stále obsahovat uvolněná vlákna, která se zviditelní během praní a u česané příze ještě v prvních DNECH používání se uvolňují jemné částice. Toto je typické pro výrobu froté tkanin.

Zatrhávání froté smyčky- ostré či špičaté předměty se mohou zachytit ve smyčce a způsobit vytržení smyčky. Abyste mohli dlouho využívat pohodlí Vašich ručníků, je nutné zabránit kontaktu s ostrými, špičatými a řezacími předměty. Nepoužívejte Váš ručník jako hadřík na leštění v koupelně nebo k utírání stěn či klozetu; kontakt se špičatými předměty uvolňuje smyčky. Vytržené smyčky mohou být opatrně odstřiženy. Pokud byste je vytrhávali, mohlo by to vést k tomu, že by byly vytaženy i další smyčky z Vašeho ručníku.

DOPLŇKOVÉ INFORMACE

SRÁŽLIVOST

Důležitou vlastností bavlny je to, že se dá při praní vyvařovat. Nevýhodou je, že se sráží. U prvních praní při teplotě okolo 95° C dochází ke srážení a ztrátě barvy ve větší míře než při teplotách do 60°C. Z tohoto důvodu doporučujeme první praní při nízké teplotě (30°C). U výrobků s vaflovou vazbou je srážlivost vyšší než u ostatních produktů.

TVRDOST

Při praní je důležité používat pracích prostředků v rozumné míře. Příliš mnoho pracího prášku může způsobit, že se prací prostředek zachytí ve tkanině dokonce po řádném máchání. To vede k tomu, že ručník se stává drsným. Vždy používejte prací prášek umírněně a řádně máchejte.

Druh používané vody, ať už z vodovodního řadu, dešťová nebo studniční, většinou nemá vliv na prací proces. Co je velmi důležité, je způsob sušení. Při použití sušičky ručníky jsou hebké a měkké stejně jako v případě sušení venku na šňůře. Pokud ovšem je ručník vystaven prudkému slunečnímu záření či sušen nad topným tělesem (přímotop), vlákna jsou mnohem tvrdší.